KULTURÁLIS BÖJT
2020. április 21. írta: Kultúrnasi

KULTURÁLIS BÖJT

BÖJT VAN. KULTURÁLIS BÖJT.
Mintha éreztem volna a megvonás/lemondás előszelét és az utolsó még "mindent szabad" hétvégénkbe belezsúfoltam, amit csak lehetett. 2020. március 6-7-8-án tényleg mindenféle kulturális jóban részem/ünk volt. bojt_2_mozaik.jpg

PÉNTEK

A PETŐFI IRODALMI MÚZEUM-ban az IGYIC (Ifjúsági és Gyerekirodalmi Centrum), a Női hősökről, lányos olvasmányokról a kortárs és klasszikus irodalomban c. előadást hallgattam meg. Előadott Simon Krisztina (Könyvtárostanárok Egyesületének elnöke), Dr. Harmath Artemisz (irodalomtörténész, irodalomkritikus, tanár, az IGYIC vezetője) és Vinczellér Katalin (magyar-média szakos gimnáziumi tanár). Alábbi képen Artemisszal mosolygunk közösen a PIM Vörös-szalonban.

pim_artemisz.jpg

Egyúttal jót csevegtünk Nyulász Péter íróval, aki szintén az IGYIC munkatársa és nem különben nagyon klassz gyermek- ifjúsági korosztályhoz szóló könyveket ír. Na és fotózkodtunk is picikét. Péter javaslata volt a fehér ajtós háttér, hát nem tudom, a kép erősíti bennem az érzetet, hogy irdatlan nagy fejem van. Hiúságomat félretéve, az IGYIC egy szuper jó képződmény, pedig még épphogy csak felállt a szervezet! Majd egy másik alkalommal írok sokrétű tevékenységéről.pim_nyp.jpg

A PIM-ből rohantam a SZKÉNÉ SZÍNHÁZ-ba, ahol a Párommal Conor McPherson: Eleven éjszaka c. darabját láthattuk Mucsi Zoltán, Katona László, Kovács Krisztián, Fodor Tamás, Simkó Katalin előadásában. A férfi alakítások nagyon jók voltak. Februárban egy Nézőművészeti Kft.-s darab is becsúszott még szerencsére, a Nézőművészeti Főiskola. Az előadás ismertetője: "valamikor a közeli jövőben játszódik, amikor már senki nem jár színházba. A nézők elszoktak a színháztól, mert kényelmetlennek találták; egy ideig megpróbáltak úgy viselkedni a színházban, mint a moziban, vagy otthon a tévé előtt, de ebből rengeteg konfliktus fakadt. ... végül a kormány bezáratta az összes színházat". A színtársulat a napokban osztott meg egy kulisszatitkot, hogy a darabban szereplő Szagolnyák tanár úr (Mucsi Zoltán) eredeti zárómonológját kivették ki az előadásból, mert úgy érezték, az fényévekkel előzi meg a korát.: "A feltámadás színháza akkor találja meg színpadát, ha a sasok siklórepülésben szaggatják szét a megosztottság lobogóit, és párducok sétálgatnak a Világbank trezorjai között. ..."

SZOMBAT

Az Erzsébetligeti Színház előtt kettős POKET bemutatón vettünk részt anyukámmal, kislányommal és a barátnőjével. Szuper beszélgetést hallhattunk Boris Vian: Tajtékos napok c. Poket zsebkönyv nagykövetével Bálint Gyuri bácsival, az első magyar kortárs ifjúsági Poket, a Tündérboszorkány szerzőjével, Bosnyák Viktóriával és a Poketek atyjával Vecsei H. Miklóssal, Hasival.

poket_harmas.jpg

poket_hasi_tajtekos_napok.jpg

Vetettünk estike virágmagot, mely a Tajtékos napok Pokethez járt, szimbolizálva a könyvben megjelenő sok virágot. A könyv egy csodaszép szerelmi történetet tár elénk egy szürreális környezetben. Közben Bálint Gyuri bácsi elgondolkodtató szavait raktározhattuk el: "hogyan lehetne megszerettetni és megismertetni a természetet, amit valamely oknál fogva elveszítettünk a szemünk elől" "a kétkezi munka boldogságát kellene valahogy visszaállítani" "Aki boldogságot csinál és boldogságot ad, az boldogságot is kap az élettől."

balitn_gazda.jpg

A Tündérboszi garantáltan egy újabb olvasásra érdemes Poket! Ikerlányai 10. születésnapjára írta a könyvet Viktória, mesélte egy író-olvasó találkozón. A Harry Potter következő részére vagy egy kutyusra vágytak volna a lányok. Kutyára akkoriban nem volt esély és a Harry Potter 4. része magyar fordításának megjelenése sem volt várható a szülinapjukra. Így gondolt egyet az író, megkérdezte a lányait milyen könyvre vágynak és a szempontjaikat figyelembe véve írt nekik egy könyvet. Annyit kértek, hogy legyen vicces, suliban játszódjon, legyen benne varázslat (Harry Potter után szabadon), a fiúk ne legyenek hülyék, a lányok meg ne legyenek majmok a könyvben. Na és abba is belementek, hogy anyukájuk beleírja őket a sztoriba. A történet az 5. osztályos Sári és Dóri és jó barátjuk, Jóhegyi Laci iskolai kalandjairól szól, könyvekkel a középpontban. Fontos szerepe van benne Morc Aranka könyvtárosnak és Laci különleges képességének. Ugye milyen menő szülinapi ajándék volt?

poket_szofi_viktoria.jpg

Továbbá hallhattunk az Amigo a gyerekekért Alapítvány munkájáról, akik a nagykövetei az első ifjúsági Poket zsebkönyvnek. Az Amigo egy egyetemistákból álló jótékonysági szervezet. Céljuk, hogy súlyosan beteg gyerekek napjait szebbé tegyék egy hasznos eszközön, a nyelvtanuláson keresztül.

Estére moziba mentünk a Párommal, az új Guy Ritchie filmet, az Úriembereket teszteltük. Állítólag többször elaludtam, de az biztos, hogy Colin Farrell mellékszereplő minden alakításán ébren voltam. És emiatt kiemelten jó film lett ... igen még ha minden részlete élesen nincs is az elmémben. Eddig egy jó filmet kötöttem a színészhez, a Erőszakikat, de az sem miatta tetszett. Ebben viszont kimondottan sziporkázott! A rendezőnek meg továbbra is A ravasz, az agy... és a Blöff a két legjobbja.

VASÁRNAP

Kislányommal sokadszorra megnéztük A Pál utcai fiúkat a Vígszínházban, meglepetésként a második sorban ültünk. Én először láttam a darabot Wunderlich József helyett Medveczky Balázzsal a főszerepben, és hiába fáztam minden porcikámmal emiatt, alaptalan volt a félelmem. Csele után Bokát is kiválóan hozta a fiatal színész, de Wunderlich Józsi is örök Boka és a PUF is!

A Vígszínházból rendszerint a Falk Miska utcán keresztül vágunk át a metróhoz. Columbot és a kutyáját mindig üdvözöljük. Viszont a szoborpáros mögött megbúvó kicsike szobort most vettük csak észre először. Az öngyilkos mókus szobra Kolodko Mihály munkája, csak úgy mint a Budapest szerte felbukkanó számtalan érdekes miniszobor. A művész az eredeti alkotás szellemiségét akarta megragadni kicsit átfogalmazva azt miniplasztikájában (Maurizio Cattelan Bidibidobidiboo című installációjának az üzenete: "Ars longa vita brevis'"vagyis 'A művészet örök, de az élet rövid" ), vagyis nem tudni, hogy a mókus miért és hogyan vetett véget az életének, de itt van a szintén olasz származású, zseniális Columbo, aki biztosan megfejti a rejtélyt. 

ongyilkos_mokus.jpg

Ennyi, bezárult a kör. A többi előre váltott jegyhez ki tudja mikor társul hús-vér színházi előadás? Kimaradt a Budaörsi Latinovits Színház Liliomfi c. előadása, melyet bár többször láttam, mégis nagyon hiányoltam az élményt újra. A Pesti Színház Kinek az ég alatt már senkije sincsen c. előadásra pedig épp e héten került volna sor a vásárolt jegyemmel. Szerencsémre számtalanszor láttam a darabot és március 15-én fb-on is újranézhettem.
Hjaj és a Pearl Jam európai turnéjának elhalasztásáról, aminek egyik állomása Budapest lett volna, ne is beszéljünk! A Könyvfesztivál, a Könyvhét, a könyvbemutatók, író és olvasó találkozók szintén mind szünetelnek. Mondom, böjt van.

Reméljük mihamarabb túljutunk ezen a rettentő nehéz időszakon, véget ér a megvonás időszaka kulturális téren is és lelkes közönségként életet lehelhetünk a jelen pillanatban kényszerpályára került kulturális szférába!

Addig is táplálkozzunk a színházi, könyves események és egyéb kulturális rendezvények adta eddigi élményeinkből! Olvasni, zenét hallgatni, filmet, interjúkat nézni és az online közvetítéseket követni otthon is lehet! És ne feledjünk mozogni se, mert anélkül nincs friss elme és lélek a sok befogadni valóhoz!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturnasi.blog.hu/api/trackback/id/tr9815559522
Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása